پایگاه اطلاع رسانی سلامت

بارداری و دیابت

زنان بارداری که مبتلا به دیابت هستند، قبل از باردار شدن نگرانی های اساسی خواهند داشت. علاوه بر نیازهای جدیدی که بارداری به بدن تحمیل می کند، زنان مبتلا به دیابت باید به دقت تحت نظارت باشند و سطح قند خون و داروهای دیابتی خود را کنترل نمایند.
اگر شما مبتلا به دیابت هستید و می خواهید باردار شوید، جهت کاهش خطرات باید به نکات زیر توجه نمایید.

آماده سازی برای بارداری همراه با دیابت
توجه به وضعیت سلامتی شما پیش از باردار شدن برای تضمین بارداری سالم بسیار حائز اهمیت است. یک آزمایش خون مناسب با عنوان آزمایش هموگلوبین گلیکوزیله (HbA1c) می تواند میزان کنترل دیابت  را در ۸ تا ۱۲ هفته قبل ارزیابی کند.

ممکن است پزشک به شما توصیه کند که آزمایشات زیر را هم انجام  بدهید:
    آزمایش ادرار برای غربالگری مشکلات کلیوی در دیابت
    آزمایش کلسترول و تری گلیسرید
    آزمایش چشم برای غربالگری بیماری های رایج مرتبط با دیابت مثل گلوکوم، کاتاراکت، و رتینوپاتی
    الکتروکاردیوگرام
    آزمایش خون برای بررسی عملکرد کبد و کلیه

مشاوره قبل از بارداری قدم مهم دیگری است که به آماده شدن زنان از نظر فیزیکی و حسی و سلامتی آنها هنگام بارداری کمک می نماید.

بارداری و دیابت و اهمیت کنترل قند خون
کنترل مناسب قند خون پیش از بارداری بسیار مهم است، زیرا حتی بسیاری از زنان تا هفته های سوم و چهارم، از بارداری خود اطلاع ندارند. سطوح بالای قند خون در اوایل بارداری (قبل از هفته ۱۳) می تواند نقص در هنگام تولد را به وجود آورد. همچنین بالا بودن آن، خطر سقط جنین و مشکلات مربوط به دیابت را افزایش خواهد داد.
کنترل مناسب قند خون به معنای حفظ سطح گلوکز در محدوده ایده آل  (mg/dL 100-70 قبل از غذا، کمتر از mg/dL 120 دو ساعت پس از غذا، و mg/dL 140-100 قبل از خواب) و نیز حفظ تعادل، ورزش، و داروهای دیابتی است.

چگونه دیابت بر جنین اثر خواهد گذاشت؟
یک مسئله رایج در بین کودکانی که مادرشان مبتلا به دیابت باشد، ماکروزومی ( وزن بالای نوزاد در زمان تولد) است، که به معنای “بدن بزرگ” می باشد. به بیان دیگر، فرزندان زنان دیابتی به صورت قابل ملاحظه ای بزرگتر از بقیه هستند.
این بدان علت اتفاق می افتد که بسیاری از این کودکان قند زیادی را از جفت خود دریافت می کنند، چرا که مادرانشان سطح قند خون بالایی دارند. پانکراس کودک تحت تاثیر سطح بالای قند قرار می گیرد و در تلاش برای استفاده از همه آن قند اضافی، انسولین زیادی تولید می کند. قند اضافی به چربی تبدیل شده و وزن او را بالا می برد.
گاهی کودک برای زایمان طبیعی بسیار بزرگ است، و انجام زایمان سزارین ضروری خواهد شد. پزشک شما باید از نزدیک بر اندازه کودک نظارت داشته و برای بهترین روش زایمان برنامه ریزی کند.
اگر سطح قند خون شما در حین بارداری به صورت پیوسته بالا است (مخصوصا ۲۴ ساعت قبل از زایمان)، ممکن است سطح قند خون کودک بلافاصله پس از زایمان بسیار پایین باشد. این به علت سطح بالای انسولین برای مصرف همه قند اضافی است، وقتی منبع قند به صورت ناگهانی از بین می رود، سطح قند خون کودک دچار افت ناگهانی می شود. از این رو بسیاری از بیمارستان ها به مدت چند ساعت پس از زایمان، کودکانی که مادرانشان دیابتی هستند را تحت نظارت قرار می دهند. اگر سطح قند خون کودکتان پایین است، به او گلوکز تزریق می شود. همچنین ممکن است سطح کلسیم و منیزیم در بدن کودک نامتعادل باشد، که با دارو قابل جایگزینی است.

استفاده از داروهای دیابتی در حین بارداری
اگر برای کنترل دیابت از انسولین استفاده می کنید، پزشک نحوه تنظیم آن را به شما خواهد گفت. عموما در این دوران بدنتان به انسولین بیشتری نیاز دارد، مخصوصا در سه ماه آخر.
اگر از دارو برای کنترل دیابت بهره می برید، ممکن است پزشک دارو را با انسولین تنظیم کند، چون بی خطر بودن استفاده از داروهای مختلف شناخته شده نیست و یا ممکن است بتوان با انسولین به کنترل بهتری از سطح قند خون دست یافت.

دیابت و رژیم بارداری
در حین بارداری شما و پزشکتان باید با هم برای تنظیم رژیم غذایی تلاش کنید. تغییر رژیم غذایی می تواند به اجتناب از مشکلات ناشی از کم بودن یا زیاد بودن قند خون کمک نماید. برنامه غذایی شما نیز باید برای دریافت کالری بیشتر جهت رشد کودک تنظیم شود.

آیا قادر به زایمان خواهم بود؟
زنان مبتلا به دیابت تحت کنترل، اغلب بدون هیچ مشکلی کودکشان را به دنیا می آورند. اما بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که زایمان قبل از موعد انجام شود، یعنی در حدود هفته های ۳۹-۳۸.

دیابت و بارداری، کنترل قند خون در حین زایمان
کنترل قند خون حتی در حین زایمان، که زمان پر استرسی برای مادر و کودک است، امری اساسی است. اگر در دوره بارداری از انسولین استفاده می کردید، ممکن است در حین زایمان به شما انسولین تزریق شود. اغلب پس از زایمان نیاز به انسولین کاهش می یابد.

این مطلب در تاریخ یکشنبه ۶ فروردین ۱۴۰۲ ارسال شده است .
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .