پایگاه اطلاع رسانی سلامت

کمک های اولیه در سکته

بی‌حسی یا ضعف ناگهانی در صورت، دستها و پاها در یک طرف از بدن، سردرگمی و مشکل در صحبت کردن از نشانه‌های فردی است که گرفتار سکته مغزی شده است.
سکته مانند حمله قلبي از مشکلات شايع است. اين دو اختلال نه فقط در افراد در معرض خطر بلکه حتي در افرادي که احتمال سکته در آنان کم است نيز بروز مي کند و يک نگراني عمده به حساب مي آيد، زيرا سکته در يک چشم برهم زدن زندگي فرد را تغيير مي دهد و حتي ممکن است باعث مرگ او شود.
به گزارش دکترسلام به نقل از سايت «Web MD»، دقايق اوليه بعد از بروز سکته زمان حساسي است. سکته مغزي به علت ايجاد اختلال در خون رساني به مغز رخ مي دهد و باعث مي شود سلول هاي مغز که حساس ترين عضو بدن به اکسيژن است در عرض چند دقيقه دچار مرگ شود. اغلب تنها بخش کوچکي از مغز تحت تأثير قرار مي گيرد.
محققان براي آگاهي رساني درباره نشانه هاي سکته، روي چند نکته تمرکز مي کنند؛ صورت، دست ها، گفتار و زمان و …
صورت
به صورت فرد مشکوک به سکته، نگاهي بيندازيد. آيا به يک طرف آويزان شده است؟ از فرد بخواهيد تا لبخند بزند. آيا حالت لبخند او به يک سمت متمايل شده است؟ اگر جواب اين ۲سوال مثبت است، پس اولين تأييد سکته را گرفته ايد. به احتمال زياد آن قسمت مغز که حرکت عضله صورت را کنترل مي کند دچار آسيب ديدگي شده است.
دست ها
از فرد بخواهيد ۲دست خود را بالا بگيرد و نگه دارد. اگر يک دست به سمت پايين افتاد، اين حالت دومين علامت سکته است و نشان دهنده اين است که قسمت هايي از مغز که عضله را کنترل مي کند، آسيب ديده است.
گفتار
به حرف زدن فرد گوش دهيد، اگر نمي تواند جملات ساده را واضح بگويد، يا اين که آن چه مي گويد مفهوم نيست، اين نيز ممکن است نشانه ديگري از سکته باشد.
زمان
وقتي براي هدر دادن زمان وجود ندارد. منتظر نمانيد تا شايد علايم رفع شود زيرا هر ثانيه که هدر دهيد باعث مرگ سلول هاي بيشتر مغز مي شود.
مصرف آسپرين
همه مي دانيم که آسپرين داروي موثري در پيشگيري از لخته شدن خون است و در زمان سکته و حمله قلبي مي تواند زندگي فرد را نجات دهد اما مصرف آسپرين بايد به توصيه پزشک باشد. هرچند آسپرين يکي از اولين داروهايي است که براي درمان سکته از آن استفاده مي شود اما قبل از آن بايد علت سکته مشخص شود.
۸۵درصد از موارد سکته به علت لخته شدن خون در رگ ها اتفاق مي افتد و مصرف آسپرين مي تواند موثر باشد. اما در ۱۵درصد مواقع سکته به علت پارگي رگ هاي خون بروز مي کند و مصرف اين دارو مي تواند وضعيت را بدتر کند و حتي مرگبار باشد.
از آن جا که نمي توانيد نوع سکته را تشخيص دهيد، از مصرف آسپرين بپرهيزيد و منتظر اورژانس باشيد.
از مصرف قرص هاي فشارخون بپرهيزيد
شايد با کمک دستگاه سنجش فشارخون، متوجه بالا بودن فشار خون در زمان مشکوک بودن سکته شويد. فشارخون بالا در مرحله حاد سکته رخ مي دهد. اين امري طبيعي است اما نه در همه افراد. به هيچ عنوان داروي فشار خون مصرف نکنيد، حتي اگر فرد فشار خون دارد و مصرف دارو را در آن روز فراموش کرده است.
مصرف داروي فشارخون در زمان سکته مي تواند وضعيت را بدتر کند.
نشستن و دراز کشيدن
تا رسيدن اورژانس، فرد مشکوک به سکته بايد بنشيند يا دراز بکشد. راه رفتن احتمال زمين خوردن فرد را بيشتر مي کند که اين امر مي تواند وضعيت را بدتر کند. با دراز کشيدن، تأثير جاذبه به طور عمده بي اثر مي شود.
به بيان ديگر در اين حالت قلب مي تواند با تلاش کمتري خون بيشتري به مغز برساند. در صورت دراز کشيدن فرد روي کمر، چانه را کمي بالاتر قرار دهيد تا مجراي هوا باز بماند.
در صورتي که فرد بيهوش است يا مشکل قورت دادن دارد، او را به پهلو بخوابانيد.
مصرف غذا و نوشيدني ممنوع
از آن جا که توانايي قورت دادن فرد دچار اختلال شده است، احتمال خفگي بر اثر مصرف نوشيدني يا خوردني وجود دارد. علاوه بر آن، براي برخي کارهاي لازم در اتاق اورژانس، بهتر است شکم خالي باشد تا غذا از معده به دهان باز نگردد. بيماران ديابتي که دچار سکته شده اند شايد تصور کنند به علت افت ميزان قندخون نياز به خوردن چيزي شيرين دارند. در صورتي که افت فشار به علت سکته باشد از مصرف مواد شيرين بپرهيزيد.

 

این مطلب در تاریخ سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ ارسال شده است .
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .